Kepnock under 17 girls rower Sarah Leworthy competes in the single scull semi final at the Queensland Schools Rowing Championships.
Kepnock under 17 girls rower Sarah Leworthy competes in the single scull semi final at the Queensland Schools Rowing Championships. Max Fleet

Home side does Bundy proud

THE Bundaberg team impressed on the home Bucca Weir course to finish third in the Inter-regional Schools Championship at the Queensland Schools Rowing Championships.

Promising young rowers from Bundaberg, North Bundaberg, Kepnock, St Luke’s and Shalom high schools made up four teams to compete in the biennial event.

Bundaberg Rowing Club coach John Bigg said the placing proved the region had re-emerged as a rowing powerhouse.

“It’s a huge achievement for these young rowers and it’s an achievement which has taken a lot of hard work and perseverance to accomplish,” he said.

Bundaberg was beaten by Townsville and Gold Coast in the overall competition, but emerged ahead of established rowing regions such as Brisbane and Rockhampton.

Bigg said Bundaberg rowers had triumphed over competitors with far more resources at their disposal.

“To do so well against established rowing regions with traditional rowing schools is phenomenal,” he said.

“Their resources would be far in excess of what’s available in Bundaberg and many schools have professional coaches so our competitors need to be given full credit.”

Bigg believes the placing is evidence of the new Bundaberg inter-school rowing program is beginning to reap dividends.

“This is tremendous recognition of what our secondary schools are achieving and I think it’s a hint of future successes which will come our way.”

The three-day event has attracted 800 of the state’s best rowers to Bucca Weir with the last round of competition today.

Bigg said the Bucca Weir course had lived up to the occasion with low wind and smooth water.

“Conditions have been perfect which has made for some top quality competitive rowing,” he said.

Races will begin at 8am and finish at 5pm.

Bundaberg’s achievers

St Luke’s Emma and Demi Pressler-McHugh – 1st Under-15 double skull

Shalom Jack Willoughby – 1st Under-14 single skull

St Luke’s Rick Bennett – 2nd Under-14 single skull

Shalom Rick Bennett and Miles Edmondson-Clark – 2nd Under-14 double skull

Bundaberg State High Mitchell Eichmann – 4th Under-15 single skull

Shalom Blair Bretag 4th Under-14 single skull

St Luke’s Melanie Schmeider and Sarah Dimes – 5th Under-15 double skull

Shalom Jack Willoughby and Blair Bretag – 6th Under-14 double skull



Local Partners